#Smalltalk s Martinom Frostom

Mladý žilinský DJ, ktorého môžete poznať aj vďaka projektom ako sú TechEssence, Cryotherapy a Sunset with family prijal pozvanie na náš #smalltalk. Zaujímalo nás, čo tento talentovaný chalan chystá aké sú jeho názory na určité veci. V nasledujúcom interview sa dozviete o Martinových začiatkoch, o plánoch do budúcna a čo ho motivuje pri tvorbe hudby.

Čo alebo kto v tebe vyvoval túžbu, že áno, toto chcem v živote robiť?

V prvom rade láska k hudbe. Nájsť ju a zdieľať s ostatnými. Prvý impulz prišiel na školskom karnevale v šiestej-
siedmej triede, kde bratranec púšťal hudbu a mňa to neskutočne oslovilo. Avšak prvá príležitosť vyskúšať si to bola v ôsmej triede na karnevale. Požičal som si repráky a keď som videl, že môžem hýbať s emóciami ľudí bez toho, aby som niečo hovoril, tak to ma bralo na tom najviac a tak je tomu doteraz – či už na party alebo s kamarátmi.

Máš medzi niekoľkými z tvojich vystúpení jedno, ktoré by si označil za najvýznamnejšie pre teba a tvoju kariéru?

Ťažko povedať. Určite bolo viacej hraní, ktoré ma niekam posunuli, ale najviac asi náš vlastný festival v 19-tich. Keď som chcel na nejakom hraní pôsobiť, musel som si sám vytvoriť udalosť. Počas festivalu v Rajeckých Tepliciach som zažil asi tú najsilnejšiu emóciu. Vtedy mi z pocitu eufórie praskla cievka v oku a to bola pecka (haha).

Koľko ti trvalo kým si sa naučil mixovať a zladiť hudbu? Pomáhal ti v tom niekto, alebo si bol skôr samouk?

To je relatívna otazka. Podľa mňa budem o dvadsať rokov niekde úplne inde. Stále sa učím a mám sa v čom zlepšovať. Sú rezervy, na ktorých sa dá stále pracovať. Začiatky boli tažké a nešlo to vždy podľa predstáv. Cez staré prehrávače som skúšal na povale hrať a postupne som sa snažil zdokonalovať. V Kamennej Porube na diskotéke ma prvýkrát postavili pred skutočné playere.

Ak by si mal možnosť zahrať si s hocijakým Djom na svete, kto by to bol a prečo ?

Paul Kalkbrenner, pretože sa mi páči jeho povaha a obrovský entuziazmus. Strašne mi zmenil život či už on alebo jeden jeho film. Mal som zlé obdobie, no jeho hudba ma dostala na správnu cestu, keď som videl jeho vystupenie, cítil som pozitívnu energiu. On je rozhodne jeden z DJov, s ktorými by som si vedel predstaviť spoluprácu, ale samozrejme je tých DJov viac.

Môžeš nám opísať bežný deň v tvojom živote, ak práve nehráš? Oddeľuješ party life od bežného života, alebo sa ich snažíš skôr nejako bezproblémovo spojiť?

To je môj najväčší problém, že to moc neoddeľujem. Som Martin Frost vo dne v noci. Je to proste full time job. Keď ti niekto napíše ráno alebo večer, musíš to promptne riešiť. Stále musí byť človek k dispozícií.

Zobudím sa ráno o siedmej, odložím budík trikrát minimálne do pól ôsmej, potom v kľude raňajkujem, samozrejme hygiena a potom riešim veci. Vždy si rozdelím, čo chcem počas dňa stihnúť. Idem od administratívnych vecí až po marketing. Každý deň je iný, niekedy sedím celý deň pri kompe, riešim podcasty alebo idem zháňať rekvizity na výzdobu. Avšak každý deň si musím spraviť aspoň hodinku pre seba. Neobľubujem nejako alkohol a keď mám čas, tak hrám s kamarátmi playko. Raz do týždňa hrávam aj hokej, pri ktorom úplne vypnem.

Akú hudbu počúvaš v súkromí? Je to podobné tomu, čo hrávaš, alebo je to úplne iný štýl?

Počúvam veľa hudby, ktorú aj hrávam. Počúvam všetko od ľudoviek až po techno. Každý jeden žáner, ktorý má niečo do seba si rád vypočujem.

Máš nejaký tzv. rituál pred tým, ako ideš vytvoriť nejaký set?

Asi ani nie. Môj rituál je dať dokopy nejaký balík trackov, z toho si potom vyberám a dávam to potom dokopy. Človek na to musí mať chuť. Keď sa mi k tomu nechce, idem radšej von.

Aký je tvoj názor na novodobý drogový trend na každej party?

Môj názor na drogy je taký, že ľudia by sa mali tomu strániť a riešiť hudbu a nie drogy. Moja rada pre tých ľúdí je, aby si našli lásku v hudbe a potom nebudú mať problém so závislosťou a o tom tá party je. 

Čo považuješ za najväčšiu výhodu života DJa?

Asi by som za to považoval spojenie s hudbou a to, že to môžem šérovať s ostatnými. To je vec, ktorú ťažko opísať. Človek, ktorý miluje hudbu a vie to predať, vie o čom hovorím. Keď vidím, ako hýbe s ľuďmi emócia, keď hrám, je to to najkrajšie. Nejaké baby a alkohol – to vôbec. Jednak veľa vecí z toho, čo sa hovorí nie je pravda a ani to nepovažujem za nejaké výhody.

Plánuješ nejaké projekty do budúcna?

Plánujem projekt, ktorý má edukovať deti a mládež sociálne. Počas posledných rokov som mal možnosti vidieť, že mladí sa nevedia socializovať. Veľké mínus prečo to tak je, sú sociálne média. Tie decká vyrastajú v takej dobe, že si radšej dajú livestream, ako by mali ísť von. Mne stačila kedysi lopta a partia kamarátov. Dnes riešia Facebooky a Istagramy. Chcem nakopnúť mladých ľudí, aby opäť začali žiť inak, pretože hudba je univerzálny jazyk, ktorý spája všetkých ľudí na svete. Túžim robiť nezvyčajné veci a priniesť ľuďom zážitok. Na druhej strane ma to posúva ďalej ako DJa a robím to hlavne pre radosť. Keby som to robil pre peniaze, tak to robím úplne inak. Človek sa musí venovať tomu, čo ho baví. 

Martina Frosta môžete vidieť už dnes (1. 3. 2019) v Strojári v Martine.

Autori: Martina Majeriková, Alžbeta Chabadová, Zuzana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *